Sasanki wiosenne przytulanki.
Sasanka opatulona w puchate wdzianko bo zimne mamy jej ulubione przedwiośnie!
Swoimi wielkimi oczami jak słonko, wypatruje ciepłych dni zapraszając na ucztę pszczoły, motyle, błonkówki, muchówki i chrząszcze...
https://portal.abczdrowie.pl/jakie-zastosowanie-ma-pulsatilla-w-homeopatii
Należy do rodziny jaskrowatych, jest trująca ale i o właściwościach leczniczych:
uspokajających, antywirusowych, antybakteryjnych...
Sasanki nazywano "wielkanocnymi kwiatami" i w dawnych czasach były naturalnym barwnikiem do malowania pisanek na zielono.
https://www.youtube.com/watch?v=OORXvh7ncT8
Jest coraz mniej naturalnych siedlisk sasanki więc trzeba chronić ten piękny kwiatuszek. Czasami można ją spotkać przy leśnej dróżce na skraju borów sosnowych, przycupniętą na polanie pomiędzy drzewami, czasami w górach napuszoną dumnie miedzy kamieniami albo zlęknioną z dzwoneczkami pochylonymi ku ziemi na łące. Ozdabia po zimie i mój ogródek!
Fioletowa, bladofiołkowa, biała, różowa, purpurowa, karminowoczerwona, ubrana w srebrzysty filc rozsiewa się czasami nowymi krzyżówkami!
http://wiersze.kobieta.pl/wiersze/sasanka-362573
Wiatr rozsiewa puchate nasionka i kiedy trafi na gliniasto-piaszczystą ubogą glebę w miejsce słoneczne i ciepłe to prawdopodobnie wykiełkuje za 2/6 tygodni.
30 do 40 cm wysokości |
Roślina kępiasta kwitnąca III, IV, V, VI.
Kwiaty mogą mieć pochylone dzwonki ale są też z wzniesionymi główkami, postrzępionymi płatkami, podwójnymi...Jest w czym przebierać!
Rośliny często giną po kilku sezonach.
Lubi rosnąć na skalniaku skąpana w słonku.
http://www.zszp.pl/?id=30&nid=947&lang=1
Komentarze
Prześlij komentarz